Lesújtó kritikával illették Magyarországot – ilyet már rég kaptunk

Nem minden arany, ami fénylik, de azt is írhatnánk, hogy “ez csak annyira van aranyból, mint a magyar gazdaság.” A Bloomberg hírügynökség cikke szerint hiába tűnik a kormányzati kommunikáció alapján első látásra rendben lévőnek és fokozatosan fejlődőnek, a lapnak nyilatkozó szakértők úgy látják, az inkább hasonlít egyfajta Patyomkin-gazdaságra, ami a „felszín alatt rohad”, főleg a kiszámíthatatlan, piacellenes intézkedések, az „urambátyám-rendszer” és a külföldi befektetők bizalmatlansága miatt. Ez pedig folyamatosan csökkenti Magyarország növekedési potenciálját – írja a vg.hu.

A Bloomberg cikke szerint a magát „fekete báránynak” tartó magyar miniszterelnök pártjának politikai dominanciája elsöprő fölényű lesz a következő választásokon is, ám az ékes retorika ellenére a gazdasági hangulat eléggé ingatag. A kilátásokat beárnyékolja az „urambátyám” rendszer, a gazdaságba való beavatkozás pedig aláássa a versenyképességet, bénítja a növekedést, és elüldözi a befektetőket annak ellenére is, hogy Magyarország visszanyerte korábbi befektetési minősítését.

Magyarország példája mutatja, hogy miután Orbán Viktor kormányfő növelte az állam szerepét a gazdaságban, a bankok közvetlen felvásárlása, a piacok törvényhozás útján való átalakítása, és a multik kiszorítása a helyi befektetők érdekében mind olyan intézkedések, melyek elriasztják a befektetőket a magyarországi beruházásoktól, és hosszú távon a növekedési potenciál romlásához vezet.

A Bloomberg utal arra, hogy Magyarország versenyképessége romló tendenciát mutat, és a kormányzati átláthatóságban rendkívül rosszul szerepel a Világgazdasági Fórum idei jelentése szerint.

Belülről rohadunk

A hivatalos kormányzati kommunikáció szerint ezek a besorolások „teljes mértékben szubjektívek, mely néhány vezető véleményén alapul”, ugyanakkor Lázár János novemberi nyilatkozatát is kiemeli, miszerint Magyarország versenyképessége nagyot romlott az elmúlt években.

„Magyarország egyfajta Patyomkin-gazdasággá kezd válni” – mondta Martin József Péter, A Transparency International budapesti vezetője. „Kívülről látszólag jónak tűnik, de belülről rohad” – tette hozzá.

Az a jó a kívülről érkező kritikában, hogy külső szemként tekint azokra az eseményekre, amelyeknek mi elszenvedői vagyunk, ezért az objektív mércét nem, vagy csak nehezen tudjuk alkalmazni.

Chikán Attila, a Corvinus egyetemen professzora – és aki másfél évig az első Orbán-kormány gazdasági minisztere volt –, úgy véli, hiába a vállalati adócsökkentés, vagy az EU-s pénzek átláthatóbb szétosztására irányuló tervek, egészen addig nem lehet tartós javulásra számítani, amíg az állam nem hagy fel a piacgazdaságból való egyre nagyobb szeletek kihasításával.

A vg.hu teljes cikke itt érhető el.

Mi a véleményed? Ide megírhatod!

Kérjük ossza meg cikkünket, hogy mindenkihez eljusson, így segíti lerombolni a kormányzati propagandát!

OSZD MEG!