Lesújtó vélemény Orbán volt helyettesétől: “problémák jelentkeztek az uralkodói udvartartásban”

Stumpf István az első (1998-2002) Orbán-kormány Miniszterelnöki Hivatalt vezető minisztere volt, a köznyelv csak kancelláriaminiszternek nevezte, gyakorlatilag Orbán Viktor miniszterelnök helyettese volt, majd 2010-től alkotmánybíró lett.

Most leköszönő alkotmánybíróként A láthatatlan alkotmány trónfosztása avagy a politikai konstitucionalisták győzelme? címmel tartott előadásában az MTA Politikatudományi Intézetében, melyről a Magyar Narancs adott bő összefoglalót.

Stumpfról az őt közelebbről ismerők úgy vélik, elsősorban a szakszerűséget és a saját elveit teinti mértékadónak, távol áll tőle a politikai pártkatonáskodás. Mindezt alátámasztja alkotmánybírói tevékenysége során számos különvéleménye, mely szembe ment a Fidesz érdekeivel. Mostani előadásában sem kertelt: „Bár a választási regisztrációról letettek, a negyedik alaptörvény-módosítással az alkotmányba emeltek számos korábban alkotmányellenesnek mondott szabályt,

amit a szakirodalom visszaélésszerű- vagy felülalkotmányozásnak nevez.”

A volt kancelláriaminiszter szerint az lehetett az utolsó csepp Orbánnál az Alkotmánybírósággal szemben, amikor 2012-13 fordulóján előbb az Alaptörvény átmeneti rendelkezéseit semmisítették meg, majd a választási regisztrációt nyilvánították alkotmányellenessé.

Az előadásban Stumpf kitért arra is, hogy a Miniszterelnöki Kabinetiroda felállításával és Rogán Antal felemelésével

“problémák jelentkeztek az uralkodói udvartartásban”.

Mindezt mi egy Rogán-Lázár párviadalként éltük, meg, amiből első kanyarban Rogán került ki győztesként, bár szerintünk Lázárnak sem szálltak el a hosszútávú ambíciói.

Mint mondja, tulajdonképpen a mai rendszer egy prezidenciális berendezkedés, ma a miniszterelnök mindenféle kontroll nélkül határozhatja meg a kormány politikáját, nem egyszer előfordult, hogy a kormányban pénteken kitaláltak valamit, hétfőn pedig már meg is hozták róla a jogszabályt vagy beleírták az alkotmányba. Ma Magyarországon semmi nem korlátozza a kétharmados hatalmat az alkotmánymódosításban, míg más országokban találhatók garanciális elemek.

Mi a véleményed? Ide megírhatod!

Kérjük ossza meg cikkünket, hogy mindenkihez eljusson, így segíti lerombolni a kormányzati propagandát!

OSZD MEG!