Mától érvényes: szabadon lehet képviselőket ráncigálni büntetlenül

Még 2018 decemberében egy kormányellenes tüntetés után ment át a tömeggel több képviselő is az MTVA épületéhez, ahol Hadházy Ákos, Szél Bernadett és Varju László bementek az épületbe, majd őket később erőszakkal kidobták onnan a biztonságiak – közölte a 444.hu.

Az esetet követően a képviselők feljelentést tettek a Központi Nyomozó Főügyészségnél, majd a Legfőbb Ügyészségnél is, azonban a feljelentéseiket elutasították.

A közmédia Kunigunda úti székházában történt, a biztonságiak által elkövetett erőszakos intézkedésről több felvétel is készült, így a három képviselő pótmagánvád-indítványt nyújtott be, melyet a bíróság első fokon elutasított.

Hírlevélben azt közölte a képviselők jogi képviseletét elvállaló Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet, hogy egy alkotmánybírósági határozatra hivatkozva utasította el a képviselők indítványát a bíróság. Az indoklás pedig az volt, hogy a képviselők

“nem hivatkoznak testi sérülésre vagy becsületsértő bánásmódra, ezért a vádemelésnek nem állnak fenn a feltételei.”

A törvény szerint a sértett akkor kezdeményezhet pótmagánvád-indítványt, ha a bűncselekmény közvetlenül sértette vagy veszélyeztette jogát vagy jogos érdekét. A bíróság magyarázata szerint ebben az esetben csak akkor valósult volna ez meg, ha a képviselők testi sérülést vagy becsületsértő bánásmódot is elszenvedtek volna.

Tehát, mivel a biztonsági őrök nem verték meg a képviselőket csak megrángatták, ráncigálták, taszigálták és kidobták őket az épületből, így a sértettek nem élhetnek a pótmagánváddal.

A bíróság még arra is hivatkozik, amire korábban az ügyészség is, tehát, hogy a képviselők nem hivatalos személyként jártak el az MTVA épületében, valamint, hogy a képviselők közintézményekbe való belépési joga csak a képviselői tisztség ellátásához, és az Országgyűlés működéséhez kötődik.

A TASZ azonban ezt nem tartja helyénvalónak; ez indokolatlanul szűkíti a képviselői munka fogalmát, mivel eszerint a képviselők csak a Parlament épületén belül tevékenykedhetnének. A jogvédők azonban úgy vélik, a belépési jogra azért van szükség, mivel “a képviselői munka jóval összetettebb, mint hogy azt az Országház épületére korlátozzuk“.

Mi a véleményed? Ide megírhatod!

Kérjük ossza meg cikkünket, hogy mindenkihez eljusson, így segíti lerombolni a kormányzati propagandát!

OSZD MEG!